Družstvo TEXman ve spolupráci s tematickou sítí pro sociální ekonomiku TESSEA ČR, z. s. pod patronací Libereckého kraje uspořádalo 19. 10. 2022 v Krajské vědecké knihovně v Liberci 1. konferenci o sociální ekonomice a sociálním podnikání v Libereckém kraji.
Součástí vystoupení jednotlivých řečníků byla zajímavá témata: definice sociální ekonomiky, chystaná legislativní úprava sociálního podnikání, úloha Úřadu práce při zaměstnávání ohrožených skupin obyvatel, podpora sociálního podnikání ve východních Čechách a několik sociálních podnikatelů popsalo svou cestu k sociálně odpovědnému podnikání.
Přednášející
V následujících blocích vám ve zkratce přiblížíme obsah jednotlivých příspěvků. Ty, které vás zaujmou, si pak můžete poslechnout v kompletním audio záznamu a
prohlédnout celou prezentaci v pdf.
LIBERECKÝ KRAJ PODPORUJE SOCIÁLNĚ ODPOVĚDNÉ PODNIKÁNÍ
„V České republice není ještě zcela uspokojivě vyřešena otázka sociální ekonomiky. Je třeba rozvinout systém podpory sociálního podnikání na úrovni krajů, a to dlouhodobě, ne pouze na jedno volební období," uvedl Petr Tulpa, náměstek hejtmana Libereckého kraje pro resort sociálních věcí.
V úvodním příspěvku také ocenil práci manželů Dražilových, kteří v roce 2012 založil v Liberci sociální podnik – družstvo TEXman, ve kterém dnes v několika provozech našlo zaměstnání téměř osm desítek zdravotně a sociálně znevýhodněných zaměstnanců.
SOCIÁLNÍ EKONOMIKA A SOCIÁLNÍ PODNIKÁNÍ V ČR A VÝSLEDKY DOTAZNÍKOVÉHO ŠETŘENÍ MPSV 2022
Petra Francová se tématem sociální ekonomiky a sociálního podnikání zabývá odborně již od roku 2004. Věnuje se definicím, principům a indikátorům sociálních podniků. Zpracovává dotazníková šetření sociálních podniků, poslední pro MPSV v roce 2022.
Účastní se prací na přípravě zákona o sociálním podniku. Spolupracuje s MPSV na nastavování podmínek pro sociální podnikání v ČR. Dlouhodobě aktivně vystupuje v evropských sítích pro sociální ekonomiku a je zakladatelkou TESSEA ČR, z.s. a neziskové organizace P3 – People, Planet, Profit, o.p.s.
PŘÍPRAVA ZÁKONA O REGISTROVANÉM SOCIÁLNÍM PODNIKU
Šéf oddělení koncepce sociální integrace MPSV Ondřej Závodský se podílí na přípravě dlouho očekávaného zákona o sociálním podnikání. „Sociální podnik má být skutečně podnik, který je založený k dosažení nějakého pozitiva a zároveň zisku majitele. Nemá být závislý jen na státu.“
Nový zákon upraví pravidla fungování dvou základních druhů registrovaných sociálních podniků a smíšeného modelu. V prvním typu podniku by se po určitou dobu lidé se znevýhodněním připravovali na návrat na běžný trh práce. Druhý typ podniku by nabídl lidem s vážnějším omezením stabilní uplatnění na trhu práce.
ROLE ÚŘADU PRÁCE V PODPOŘE MARGINALIZOVANÝCH SKUPIN OBYVATEL
Ředitelka odboru zaměstnanosti a EU krajské pobočky Úřadu práce v Liberci Marcela Ottová stojí za několika regionálními projekty, které v rámci aktivní politiky zaměstnanosti usnadňují vstup na trh práce mladým bez praxe, rodičům nebo dlouhodobě nezaměstnaným.
Přestože nezaměstnanost se dlouhodobě udržuje v nízkých číslech, některé cílové skupiny, např. mladiství bez ukončeného vzdělání, osoby 55+ či osoby se zdravotním omezením by bez koncepční a dlouhodobé podpory nacházely uplatnění jen obtížně. Sociální firmy jsou s nabídkou integračních pracovních míst důležitými partnery Úřadu práce.
PODPORA SOCIÁLNÍ EKONOMIKY A SOCIÁLNÍHO PODNIKÁNÍ V PARDUBICKÉM KRAJI
Pardubický kraj se dlouhodobě a systematicky zabývá rozvojem a podporou sociálního podnikání.
Metodička NNO a sociálního podnikání Pardubického kraje Tereza Dostálová v Liberci představila oblasti podpory Pardubického kraje – krajskou dotační politiku, akademii sociálního podnikání, poradenské centrum, social-market a i jak v Pardubicích využívají možností odpovědné zadávání veřejných zakázek.
PODPORA SOCIÁLNÍ EKONOMIKY A SOCIÁLNÍHO PODNIKÁNÍ V KRÁLOVÉHRADECKÉM KRAJI
Centrum podpory sociálního podnikání je platforma zaměřená na rozvoj sociálního podnikání v Královéhradeckém kraji. Funguje v rámci CIRI – Centra investic, rozvoje a inovací, příspěvkové organizace kraje od roku 2015.
Jana Smetanová je jeho odbornou konzultantkou. V Liberci představila připravovaný katalog sociálních podniků a inkubátor sociálních podniků Královéhradeckého kraje.
CIRI nabízí zájemcům o sociální podnikání konzultace, provozní a investiční dotace, síťování a propojování s ostatními subjekty v rámci kraje, vzdělávání i popularizaci tématu sociální ekonomiky.
ENVIRONMENTÁLNÍ SOCIÁLNÍ EKONOMIKA
Markéta Vinkelhoferová spoluzakladatelka sociálního podniku Fair & Bio pražírna, který zpracovává fairtradovou bio kávu a zaměstnává mentálně a fyzicky znevýhodněné pracovníky je rovněž předsedkyní správní rady TESSEA ČR, z.s.
Spolu s dalšími experty na sociální solidární ekonomiku se zaměřuje na šíření povědomí o environmentálních aspektech v sociální ekonomice, a to jednak prostřednictvím prezentací příkladů dobré praxe z České republiky a zahraničí, tak pořádáním seminářů a workshopů na tato témata. Účastní se mnoha zahraničních akcí a usiluje o mezinárodní síťování, vytváření přínosných vazeb na mezinárodní organizace.
NAŠE CESTA K SOCIÁLNĚ ODPOVĚDNÉMU PODNIKÁNÍ – MAGDALÉNA ŠPELDOVÁ, MÝDLÁRNA KOUKOL
Projekt mýdlárny Magdalény Špeldové se začal realizoval v roce 2018 za podpory dotace z Evropské Unie. Díky jemu ožila stařičká a opuštěná, ale krásná, fara ve Volfarticích na Českolipsku. Kromě výroby mýdel, pečuje Magdaléna se svým týmem o rozlehlé farní louky, díky nimž má dostatek přírodních bylin jako přísad do výroby.
Mýdlárna Koukol je environmentální sociální podnik, který pěstuje laskavost k přírodě i lidem. Dává práci znevýhodněným osobám, pod jejichž rukama vznikají 100% přírodní, za studena vyráběná mýdla z kvalitních rostlinných olejů a bylin. Voňavé léčivky, které mýdlům dodávají aromaterapeutické účinky, přitom sbírají lokálně, v Chráněné krajinné oblasti České středohoří.
NAŠE CESTA K SOCIÁLNĚ ODPOVĚDNÉMU PODNIKÁNÍ – SOCIÁLNÍ PODNIK FOVY
Anna Šimonová jednatelka sociálního podniku FOVY, který provozuje gastro provozy (prodejny a výrobny cukrářských produktů a lahůdek), montážní a kompletační práce, údržbu městské zeleně a lesních porostů, dílny na výrobu dekorativní keramiky, šicí dílnu a prádelnu se přijela do Liberce podělit o své zkušenosti se sociálním podnikáním na Vysočině.
FOVY zaměstnává lidi se zdravotním hendikepem (především s duševním onemocněním). Z celkového počtu téměř 180 zaměstnanců je 90% osoby se zdravotním postižením. Anna zároveň řídí neziskovou společnost FOKUS Vysočina, která napomáhá lidem s duševním onemocněním v zapojení do běžného života.
NAŠE CESTA K SOCIÁLNĚ ODPOVĚDNÉMU PODNIKÁNÍ – SDZP DRUŽSTVO Z DĚČÍNA
Martin Penc je provozním ředitelem SDZP družstvo z Děčína.
SDZP družstvo nabízí pracovní příležitosti zdravotně postiženým a umožňuje jejich profesní i osobní růst. Snaží se najít specifický přístup ke každému zaměstnanci v rámci jeho komplexní integrace do firmy i společnosti.
Zabývají se návrhy, vývojem, údržbou a správou informačních systémů a aplikací, službami backoffice pro externí firmy, grafickými pracemi a tvorbou profesionálních videí a marketingem a PR na sociálních sítích.
Pořadatelé
Konference proběhla díky finanční podpoře Libereckého kraje a odborné garanci Tematické sítě pro sociální ekonomiku TESSEA ČR, z.s.
ZAPOJTE SE NEBO DOSTÁVEJTE AKTUALITY V E-MAILU
Získávejte aktuální informace o sociálně odpovědném podnikání na severu Čech nebo se přímo zapojte do našich aktivit, které propagují téma sociální ekonomiky a společenské odpovědnosti v Libereckém kraji.